33309561(041)
تبریز، خیابان آزادی، مابین مارالان و گل گشت جنب بیمه تامین اجتماعی
(041)33309561
دکتر سارا جعفری » بیماری های مفصلی » از علل و علائم کمردرد تا درمان آن
مدت زمان مطالعه۵ دقیقه

از علل و علائم کمردرد تا درمان آن

کمردرد یکی از بیماری های شایع است که می تواند ناشی از کشیدگی (آسیب) به عضلات یا تاندون های پشت باشد. از دیگر عللی که می تواند سبب درد کمر شود عبارتند از : آرتریت، مشکلات ساختاری و آسیب دیسک. این درد اغلب با استراحت، فیزیوتراپی و دارو بهبود می یابد. با حفظ وزن مناسب و فعال ماندن، خطر کمردرد کاهش می یابد. در این مقاله همراه باشید تا درباره روش های درمانی این مشکل اطلاعات بیش تری کسب نمایید.

کمر-درد

کمردرد چیست؟

کمردرد می‌تواند ناشی از آسیب‌ها و بیماری های مختلف باشد. این آسیب ها اغلب ناشی از عضلات یا تاندون‌های پشت است. کمر درد می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. در برخی موارد، درد می‌تواند راه رفتن، خوابیدن، کار کردن یا انجام فعالیت‌های روزمره را دشوار یا غیرممکن کند.

معمولاً کمردرد با استراحت، مسکن ها و فیزیوتراپی (PT) بهتر می شود. تزریق کورتیزون و درمان‌های عملی (مانند دستکاری استئوپاتیک یا کایروپراکتیک) می‌تواند درد را تسکین دهد و به روند بهبودی کمک کند. برخی از آسیب ها و شرایط کمر نیاز به ترمیم جراحی دارند.

کمر درد، شایع ترین بیماری

حدود چهار نفر از هر پنج نفر در هر مقطعی از زندگی خود می توانند دچار کمردرد شوند. ربرخی از افراد بیشتر از دیگران در معرض کمردرد هستند. عوامل خطر برای کمردرد عبارتند از :

سن

افراد بالای 30 سال کمردرد بیشتری دارند. دیسک ها (بافت نرم و لاستیکی که استخوان های ستون فقرات را محافظت می کند) با افزایش سن از بین می روند. با ضعیف شدن و فرسودگی دیسک ها، درد و سفتی ایجاد می شود.


وزن

افرادی که اضافه وزن/چاقی دارند یا دارای وزن اضافی هستند بیشتر در معرض کمردرد هستند. اضافه وزن به مفاصل و دیسک فشار وارد می کند.


سلامت کلی

عضلات ضعیف شکم نمی توانند از ستون فقرات حمایت کنند، که می تواند منجر به کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر شود. افرادی که سیگار می کشند، بیش از حد الکل می نوشند یا سبک زندگی کم تحرکی دارند بیشتر در معرض خطر کمردرد هستند.


شغل و سبک زندگی

مشاغل و فعالیت هایی که به بلند کردن یا خم شدن سنگین نیاز دارند می توانند خطر آسیب دیدگی کمر را افزایش دهند.


مشکلات ساختاری

کمردرد شدید می تواند ناشی از شرایطی مانند اسکولیوز باشد که باعث تغییر تراز ستون فقرات می شود.


بیماری

افرادی که سابقه خانوادگی آرتروز، انواع خاصی از سرطان و سایر بیماری ها دارند، بیشتر در معرض خطر کمردرد هستند.


سلامت روان

کمردرد می تواند ناشی از افسردگی و اضطراب باشد.

بیش تر بخوانید : روماتیسم و بارداری

علائم کمر درد

علائم کمردرد می تواند به طور ناگهانی یا به تدریج ظاهر شود. گاهی اوقات، درد پس از یک رویداد خاص مانند خم شدن برای برداشتن چیزی رخ می دهد. مواقع دیگر، ممکن است ندانید چه چیزی باعث درد شده است.

درد ممکن است تیز یا مبهم و دردناک باشد و ممکن است به پایین یا پشت پاهای شما تابیده شود (سیاتیک). اگر در حین فعالیت به کمر فشار بیاورید، ممکن است صدای “پاپ” را بشنوید. درد اغلب در موقعیت های خاص (مانند خم شدن) بدتر است و زمانی که دراز می کشید بهتر می شود.

سایر علائم کمردرد عبارتند از :

علائم-کمردرد

سفتی : حرکت دادن یا صاف کردن کمر ممکن است سخت باشد. بلند شدن از حالت نشسته ممکن است کمی طول بکشد و ممکن است احساس کنید برای شل شدن باید راه بروید یا کشش دهید. ممکن است متوجه کاهش دامنه حرکتی شوید.

مشکلات وضعیت بدن : بسیاری از افراد مبتلا به کمردرد به سختی می توانند صاف بایستند. ممکن است «کج» یا خمیده بایستید، در حالی که بالاتنه‌تان به یک طرف است نه هم‌تراز با ستون فقرات. کمر شما ممکن است به جای خمیده، صاف به نظر برسد.

اسپاسم عضلانی : پس از یک فشار، ماهیچه های کمر می توانند به طور غیرقابل کنترلی اسپاسم یا منقبض شوند. اسپاسم عضلانی می تواند باعث درد شدید شود و ایستادن، راه رفتن یا حرکت را دشوار یا غیرممکن کند.

بیش تر بخوانید : روماتیسم در کودکان

علل کمر درد چه عواملی می تواند باشد؟

بسیاری از آسیب ها، شرایط و بیماری ها می توانند باعث کمردرد شوند. آنها عبارتند از :

کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر

کشیدگی و رگ به رگ شدن کمر شایع ترین علت کمردرد است. شما می توانید با بلند کردن چیزی بیش از حد سنگین یا بلند نکردن ایمن به عضلات، تاندون ها یا رباط ها آسیب وارد کنید. برخی از افراد با عطسه، سرفه، چرخش یا خم شدن کمر خود را تحت فشار قرار می دهند.

شکستگی استخوان

استخوان‌های ستون فقرات می‌توانند در حین تصادف بشکنند، مانند تصادف اتومبیل یا سقوط. برخی شرایط (مانند اسپوندیلولیز یا پوکی استخوان) خطر شکستگی را افزایش می دهند.

دیسک

دیسک‌ها از مهره‌ها (استخوان‌های کوچک ستون فقرات) محافظت می‌کنند. دیسک ها می توانند از موقعیت خود در ستون فقرات برآمده شوند و بر روی عصب فشار بیاورند. آنها همچنین می توانند پاره شوند (فتق دیسک). با افزایش سن، دیسک‌ها صاف‌تر می‌شوند و محافظت کمتری ارائه می‌دهند (بیماری دیسک دژنراتیو).

مشکلات ساختاری

وضعیتی به نام تنگی نخاعی زمانی اتفاق می‌افتد که ستون فقرات برای طناب نخاعی خیلی باریک باشد. فشار دادن چیزی به نخاع می تواند باعث درد شدید عصب سیاتیک و کمردرد شود. اسکولیوز (انحنای ستون فقرات) می تواند منجر به درد، سفتی و مشکل در حرکت شود.

آرتروز

استئوآرتریت شایع ترین نوع آرتریت است که باعث کمردرد می شود. اسپوندیلیت آنکیلوزان باعث کمردرد، التهاب و سفتی در ستون فقرات می شود.

بیماری

تومورهای ستون فقرات، عفونت ها و انواع مختلفی از سرطان می توانند باعث کمردرد شوند. سایر شرایط نیز می توانند باعث کمردرد شوند. اینها شامل سنگ کلیه و آنوریسم آئورت شکمی است.

Spondylolisthesis

این وضعیت باعث می شود که مهره های ستون فقرات از جای خود خارج شوند. اسپوندیلولیستزیس منجر به کمردرد و اغلب پا درد نیز می شود.

دکتر سارا جعفری فوق تخصص روماتولوژی در تبریز

دکتر سارا جعفری

فوق تخصص روماتولوژی
متخصص بیماری های داخلی

برچسب ها:
مقالات مرتبط
بیماری آرتریت روماتوئید

بیماری آرتریت روماتوئید

بیماری آرتریت روماتوئید یا همان بیماری که در بین عموم به عنوان روماتیسم مفصلی شناخته می شود، یکی از بیماری های بافت همبند...

تفاوت بیماری ام اس و لوپوس

تفاوت بیماری ام اس و لوپوس

بیماری هایی همچون ام اس و لوپوس هر دو سیستم ایمنی را درگیر می کنند که به آن ها مولتیپل اسکلروزیس می گویند. این دو بیماری...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات تماس

connect-people شبکه‌های اجتماعی